מאמרים

גלריית תמונות

 

131

102

105

2 043

065

 a

074 093

094

050

104

122

109 117

p018

041

p016
p017

p039

p026
p023 p025 p022
p029 p045 p036

 039

p048

 

 p059

p015

 

p044

p034

p047

p052 p058 

 

עדכון אחרון (שבת, 12 נובמבר 2011 17:14)

 

ג'וזף פילאטיס – אבי תורת ה...פילאטיס

 

ג'וזף הרברטוס פילאטיס נולד ב-1883 בעיירה קטנה ליד דיסלדורף, גרמניה,. בילדותו, סבל פילאטיס ממחלת הרככת, מאסטמה וממחלות ראומטיות שונות, ורופאיו לא צפו שיפור במצבו. בעזרת אמו הנטורופתית, שבנתה עבורו תכנית דיאטה קפדנית, ואביו שהיה מתעמל קרקע, החל פילאטיס להתאמן בפיתוח וחיזוק הגוף. הוא התנסה בילדותו במגוון רחב של פעילויות ספורטיביות; שחייה, יוגה, אגרוף תאילנדי, ריצה ועוד, וכך החלים מכל תחלואיו. בנוסף לעניין שגילה באנטומיה מגיל צעיר, הדרך לפיתוח שיטה משלו הייתה קצרה (יש היודעים לספר שכבר בהגיעו לגיל 14, החל לשמש כמודל לציורים אנטומיים).

 

הולדתה של שיטה במחנה אסירים

ב-1912, עבר פילאטיס לאנגליה, שם עבד כמתאגרף מקצועי, כאיש קרקס וכמאמן שיטות להגנה עצמית בבתי ספר לשוטרים. במהלך שהותו בלנקסטר, אנגליה, פרצה מלחה"ע הראשונה ופילאטיס נכלא במחנה אסירים. פילאטיס לא איבד את תשוקתו והחל לאמן את חבריו למאסר על פי שיטה שלימים התפתחה לשיטה המוכרת לנו כיום.

 

פילאטיס המשיך להמציא ולפתח תרגילים בהתאם למגבלות המציאות שסבבה אותו, ולכן התמקד בעיקר בעבודה על מזרן. עבודתו משכה את תשומת לב המפקדים במחנה, והוא הועבר למחלקת הפיזיותרפיה בבית החולים שם עסק באימון ושיקום הפצועים. שם גם החל לפתח תרגילים על פי שיטת ה-"Contrology", שהיה שמה המקורי של השיטה שלימים זכתה לשם פילאטיס על שם מייסדה. פילאטיס חיבר קפיצים למיטות על מנת להקל ולדייק את טווחי התנועה וכך יצר את הדגם הראשון של מיטת ה"קדילק" הידועה.

 

ממלחמה לריקוד

לאחר המלחמה חזר לגרמניה, שם המשיך ללמוד והושפע בעיקר מטכניקות טיפול ואימון הוליסטיות כמו מדיטציה, הומיאופתיה, טריגר פוינטס וכן מחול מודרני.  פילאטיס הכיר את רודולף פון לאבאן, אבי זרם הלאבאנוטציה (טכניקת ריקוד) וממציא כתב התנועה, והשניים החלו לשתף פעולה. הטכניקה התפתחה ומהר מאוד החלה להשתרש בתכניות האימונים של רקדנים מן השורה הראשונה.

 

הזוג פילאטיס בשדרה השמינית

בשנת 1925, לאחר שהתבקש לאמן את הצבא הגרמני הנאצי, פילאטיס היגר לארצות הברית, ובדרכו פגש את קלרה, אשתו לעתיד ושותפתו ללימוד ולפיתוח השיטה. יחד הם הקימו את הסטודיו הראשון ל-Contrology בשדרה השמינית בניו-יורק, בסמוך ל"ניו יורק סיטי בלט".

פילאטיס וג'ורג' באלנשיין, מייסד הניו יורק סיטי בלט, התיידדו והחלו לשתף פעולה, מה שהפך בהמשך את השיטה לכלי העבודה של הרקדנים.  בשנות ה-30 וה-40, עם התפתחות המחול המודרני בארה"ב, החלו כוריאוגרפים ידועים כגון מרתה גראהם ובלנשיין, לשלוח רקדנים פצועים לשיקום אצל פילאטיס.

 

סוף חייו של פילאטיס ותחילת התפשטות השיטה

בשנות השישים החלה שיטתו של פילאטיס להתפשט אל מעבר לנהרות מנהטן.  השיטה משכה לקוחות רבים מאחר והתפרסמה בכך שהיא בונה כוח ללא ניפוח השרירים ויוצרת הרמוניה בין הגוף לנפש. מהר מאוד הצטרפו אל רשימת לקוחותיו שחקני קולנוע, אתלטים ומפורסמים רבים.

פילאטיס כתב שני ספרים; "Your Health" שיצא לאור בשנת 1934 ובו פרושים העקרונות המובילים של שיטתו ופילוסופיית החיים שלו, ו- "Return to Life Through Contrology" שכתב יחד עם אשתו ויצא לאור בשנת 1945. בספרו השני מתוארת עבודת המזרן של שיטתו והוא כולל צילומים של פילאטיס מדגים בהיותו בן 60٦٠. פילאטיס כתב בין השאר בספריו כי יש להפוך את השיטה לנחלת הכלל, שכן יש בכוחה לסייע לכל אדם ולמנוע קשיים פיזיים וכאבים כרוניים.

 

פילאטיס המשיך לעבוד, ללמד, להמציא, ליצור, לפתח ולהטיף את תורתו עד יום מותו, ובשנת 1967 נפטר בשיבה טובה. לאחר פטירתו ניהלה קלרה את הסטודיו. בעשור האחרון תלמידיו וממשיכי דרכו גרמו להגברת המודעות לשיטת הפילאטיס, וכיום היא אחת משיטות האימון המובילות בעולם כולו.
 

פילאטיס לנשים בהריון

תקופת ההיריון והלידה היא תקופה מיוחדת בחייה של אישה. התהליכים הפיזיולוגיים החלים בגופה, מלויים בהפרשת הורמונים הגורמים לשינויים במצבי הרוח, ביציבה ובמשקל. אימון נכון וחיזוק שרירים חשוב כדי להקל עליה בתקופה זו ולחסוך מכאובים מיותרים ועל מנת לספק הכנה טובה ללידה מהירה וקלה יותר.

במהלך ההיריון תמורות חלות על הגוף עם גדילתו של העובר; מרכז הכובד משתנה, חלה תנועה בחוליות הגב ונוצר לחץ על הגב כתוצאה מגדילת הבטן, השחרור ההורמונאלי גורם גם לשחרור המפרקים והרצועות, ישנם שרירים שמתארכים וישנם שרירים שמתכווצים יתר על המידה (מה שעלול לגרום לכאבים ברגליים ובאגן), מנח האגן משתנה ועוד. האימון בפילאטיס מביא לאיזון באורך ובחוזק השרירים ומשפר את יכולת התנועה של הגב והאגן.

סטוט פילאטיס

תרגול בשיטת סטוט פילאטיס, כולל עבודה ממוקדת על שרירי רצפת האגן, הנחלשים משמעותית במהלך ההיריון, בנוסף על חיזוק שרירי ה-CORE והקפדה על יציבה, להם תפקיד חשוב בתקופה זו. לכן תרגול קבוע במהלך ההיריון, יכול לתרום להריון קל ונעים יותר ולקלילות יחסית בתנועה ובפעילויות היומיומיות. יתר על כן, דפוסי הנשימה הנכונים, עליהם מתבסס הפילאטיס בכלל וסטוט פילאטיס בפרט, מסייעים בפיתוח יכולת ריכוז ושליטה, תוך הקשבה לגוף ולצרכיו וכך עוזרים להכין את הגוף ואת הנפש ללידה.

היריון, לידה ומה שביניהם

התרגול במהלך ההיריון מותאם לכל אישה באופן אישי, לחיזוק ותמיכה במקומות החלשים, תוך התחשבות במצבה הגופני המשתנה משבוע לשבוע וללא סיכון שלה או של העובר. האימון בזמן ההיריון לא מתאים לכל אחת, לכן אנו בודקים כל מקרה לגופו ומתאימים את אופי האימון בהתאם למתרגלת.

לאחר הלידה חשוב להמשיך ולחזק את הגוף בכלל ואת שרירי רצפת האגן והבטן התחתונה בפרט,  על מנת להקל על הגוף בעמידה בלחצים ובעומסים היומיומיים הנלווים לאורח החיים החדש, כגון נשיאת התינוק מבלי לפתח כאבים מיותרים או נזקים לשלד ולשרירים.

בתקופת ההנקה עדיין ניכרות תופעות פיזיולוגיות רבות המעכבות את חזרת האם למצבה הגופני הקודם. בתקופה זו חשוב לשים לב לחיזוק התמיכה במפרקים החלשים, ובשרירי ה-CORE כדי למנוע את סכנת היפרדות שרירי הבטן האורכיים והיחלשות נוספת של קרקעית האגן.

חשוב לדעת!   

*     האימון בקבוצות מומלץ לנשים שכבר תרגלו פילאטיס בעברן.

*     לא כל תרגילי הרפרטואר מתאימים ואף חלקם עלולים להזיק. לכן, חשוב ליידע את המדריכים במצבך המדויק על מנת שיוכלו להתאימם לצרכייך המיוחדים בכל שלב.

*     השיטה מתמקדת בין השאר בחיזוק של הגב העליון ופתיחה והארכה של שרירי בית החזה, שיסייעו לך בנשיאת התינוק לאחר הלידה.

*     פעילות גופנית בכלל ופילאטיס, המושתת על נשימות ועבודה על שרירי מרכז הגוף (CORE), בפרט, יכולה לשפר משמעותית את פעילות המעיים.

*     עבודה על שרירי רצפת האגן ותרגול דפוס נשימה מלא יכולים לסייע ולהקל במהלך הלידה.

*     יש להיצמד לתרגילי פילאטיס מתונים, שאינם גורמים לדופק מואץ. תרגילים אלו יסייעו בשיפור סירקולציית הדם ובהעלאת האנרגיה, שיגרמו לשיפורים במצב הרוח העדין.