ג'וזף פילאטיס – אבי תורת ה...פילאטיס

 

ג'וזף הרברטוס פילאטיס נולד ב-1883 בעיירה קטנה ליד דיסלדורף, גרמניה,. בילדותו, סבל פילאטיס ממחלת הרככת, מאסטמה וממחלות ראומטיות שונות, ורופאיו לא צפו שיפור במצבו. בעזרת אמו הנטורופתית, שבנתה עבורו תכנית דיאטה קפדנית, ואביו שהיה מתעמל קרקע, החל פילאטיס להתאמן בפיתוח וחיזוק הגוף. הוא התנסה בילדותו במגוון רחב של פעילויות ספורטיביות; שחייה, יוגה, אגרוף תאילנדי, ריצה ועוד, וכך החלים מכל תחלואיו. בנוסף לעניין שגילה באנטומיה מגיל צעיר, הדרך לפיתוח שיטה משלו הייתה קצרה (יש היודעים לספר שכבר בהגיעו לגיל 14, החל לשמש כמודל לציורים אנטומיים).

 

הולדתה של שיטה במחנה אסירים

ב-1912, עבר פילאטיס לאנגליה, שם עבד כמתאגרף מקצועי, כאיש קרקס וכמאמן שיטות להגנה עצמית בבתי ספר לשוטרים. במהלך שהותו בלנקסטר, אנגליה, פרצה מלחה"ע הראשונה ופילאטיס נכלא במחנה אסירים. פילאטיס לא איבד את תשוקתו והחל לאמן את חבריו למאסר על פי שיטה שלימים התפתחה לשיטה המוכרת לנו כיום.

 

פילאטיס המשיך להמציא ולפתח תרגילים בהתאם למגבלות המציאות שסבבה אותו, ולכן התמקד בעיקר בעבודה על מזרן. עבודתו משכה את תשומת לב המפקדים במחנה, והוא הועבר למחלקת הפיזיותרפיה בבית החולים שם עסק באימון ושיקום הפצועים. שם גם החל לפתח תרגילים על פי שיטת ה-"Contrology", שהיה שמה המקורי של השיטה שלימים זכתה לשם פילאטיס על שם מייסדה. פילאטיס חיבר קפיצים למיטות על מנת להקל ולדייק את טווחי התנועה וכך יצר את הדגם הראשון של מיטת ה"קדילק" הידועה.

 

ממלחמה לריקוד

לאחר המלחמה חזר לגרמניה, שם המשיך ללמוד והושפע בעיקר מטכניקות טיפול ואימון הוליסטיות כמו מדיטציה, הומיאופתיה, טריגר פוינטס וכן מחול מודרני.  פילאטיס הכיר את רודולף פון לאבאן, אבי זרם הלאבאנוטציה (טכניקת ריקוד) וממציא כתב התנועה, והשניים החלו לשתף פעולה. הטכניקה התפתחה ומהר מאוד החלה להשתרש בתכניות האימונים של רקדנים מן השורה הראשונה.

 

הזוג פילאטיס בשדרה השמינית

בשנת 1925, לאחר שהתבקש לאמן את הצבא הגרמני הנאצי, פילאטיס היגר לארצות הברית, ובדרכו פגש את קלרה, אשתו לעתיד ושותפתו ללימוד ולפיתוח השיטה. יחד הם הקימו את הסטודיו הראשון ל-Contrology בשדרה השמינית בניו-יורק, בסמוך ל"ניו יורק סיטי בלט".

פילאטיס וג'ורג' באלנשיין, מייסד הניו יורק סיטי בלט, התיידדו והחלו לשתף פעולה, מה שהפך בהמשך את השיטה לכלי העבודה של הרקדנים.  בשנות ה-30 וה-40, עם התפתחות המחול המודרני בארה"ב, החלו כוריאוגרפים ידועים כגון מרתה גראהם ובלנשיין, לשלוח רקדנים פצועים לשיקום אצל פילאטיס.

 

סוף חייו של פילאטיס ותחילת התפשטות השיטה

בשנות השישים החלה שיטתו של פילאטיס להתפשט אל מעבר לנהרות מנהטן.  השיטה משכה לקוחות רבים מאחר והתפרסמה בכך שהיא בונה כוח ללא ניפוח השרירים ויוצרת הרמוניה בין הגוף לנפש. מהר מאוד הצטרפו אל רשימת לקוחותיו שחקני קולנוע, אתלטים ומפורסמים רבים.

פילאטיס כתב שני ספרים; "Your Health" שיצא לאור בשנת 1934 ובו פרושים העקרונות המובילים של שיטתו ופילוסופיית החיים שלו, ו- "Return to Life Through Contrology" שכתב יחד עם אשתו ויצא לאור בשנת 1945. בספרו השני מתוארת עבודת המזרן של שיטתו והוא כולל צילומים של פילאטיס מדגים בהיותו בן 60٦٠. פילאטיס כתב בין השאר בספריו כי יש להפוך את השיטה לנחלת הכלל, שכן יש בכוחה לסייע לכל אדם ולמנוע קשיים פיזיים וכאבים כרוניים.

 

פילאטיס המשיך לעבוד, ללמד, להמציא, ליצור, לפתח ולהטיף את תורתו עד יום מותו, ובשנת 1967 נפטר בשיבה טובה. לאחר פטירתו ניהלה קלרה את הסטודיו. בעשור האחרון תלמידיו וממשיכי דרכו גרמו להגברת המודעות לשיטת הפילאטיס, וכיום היא אחת משיטות האימון המובילות בעולם כולו.