פילאטיס לנשים בהריון

תקופת ההיריון והלידה היא תקופה מיוחדת בחייה של אישה. התהליכים הפיזיולוגיים החלים בגופה, מלויים בהפרשת הורמונים הגורמים לשינויים במצבי הרוח, ביציבה ובמשקל. אימון נכון וחיזוק שרירים חשוב כדי להקל עליה בתקופה זו ולחסוך מכאובים מיותרים ועל מנת לספק הכנה טובה ללידה מהירה וקלה יותר.

במהלך ההיריון תמורות חלות על הגוף עם גדילתו של העובר; מרכז הכובד משתנה, חלה תנועה בחוליות הגב ונוצר לחץ על הגב כתוצאה מגדילת הבטן, השחרור ההורמונאלי גורם גם לשחרור המפרקים והרצועות, ישנם שרירים שמתארכים וישנם שרירים שמתכווצים יתר על המידה (מה שעלול לגרום לכאבים ברגליים ובאגן), מנח האגן משתנה ועוד. האימון בפילאטיס מביא לאיזון באורך ובחוזק השרירים ומשפר את יכולת התנועה של הגב והאגן.

סטוט פילאטיס

תרגול בשיטת סטוט פילאטיס, כולל עבודה ממוקדת על שרירי רצפת האגן, הנחלשים משמעותית במהלך ההיריון, בנוסף על חיזוק שרירי ה-CORE והקפדה על יציבה, להם תפקיד חשוב בתקופה זו. לכן תרגול קבוע במהלך ההיריון, יכול לתרום להריון קל ונעים יותר ולקלילות יחסית בתנועה ובפעילויות היומיומיות. יתר על כן, דפוסי הנשימה הנכונים, עליהם מתבסס הפילאטיס בכלל וסטוט פילאטיס בפרט, מסייעים בפיתוח יכולת ריכוז ושליטה, תוך הקשבה לגוף ולצרכיו וכך עוזרים להכין את הגוף ואת הנפש ללידה.

היריון, לידה ומה שביניהם

התרגול במהלך ההיריון מותאם לכל אישה באופן אישי, לחיזוק ותמיכה במקומות החלשים, תוך התחשבות במצבה הגופני המשתנה משבוע לשבוע וללא סיכון שלה או של העובר. האימון בזמן ההיריון לא מתאים לכל אחת, לכן אנו בודקים כל מקרה לגופו ומתאימים את אופי האימון בהתאם למתרגלת.

לאחר הלידה חשוב להמשיך ולחזק את הגוף בכלל ואת שרירי רצפת האגן והבטן התחתונה בפרט,  על מנת להקל על הגוף בעמידה בלחצים ובעומסים היומיומיים הנלווים לאורח החיים החדש, כגון נשיאת התינוק מבלי לפתח כאבים מיותרים או נזקים לשלד ולשרירים.

בתקופת ההנקה עדיין ניכרות תופעות פיזיולוגיות רבות המעכבות את חזרת האם למצבה הגופני הקודם. בתקופה זו חשוב לשים לב לחיזוק התמיכה במפרקים החלשים, ובשרירי ה-CORE כדי למנוע את סכנת היפרדות שרירי הבטן האורכיים והיחלשות נוספת של קרקעית האגן.

חשוב לדעת!   

*     האימון בקבוצות מומלץ לנשים שכבר תרגלו פילאטיס בעברן.

*     לא כל תרגילי הרפרטואר מתאימים ואף חלקם עלולים להזיק. לכן, חשוב ליידע את המדריכים במצבך המדויק על מנת שיוכלו להתאימם לצרכייך המיוחדים בכל שלב.

*     השיטה מתמקדת בין השאר בחיזוק של הגב העליון ופתיחה והארכה של שרירי בית החזה, שיסייעו לך בנשיאת התינוק לאחר הלידה.

*     פעילות גופנית בכלל ופילאטיס, המושתת על נשימות ועבודה על שרירי מרכז הגוף (CORE), בפרט, יכולה לשפר משמעותית את פעילות המעיים.

*     עבודה על שרירי רצפת האגן ותרגול דפוס נשימה מלא יכולים לסייע ולהקל במהלך הלידה.

*     יש להיצמד לתרגילי פילאטיס מתונים, שאינם גורמים לדופק מואץ. תרגילים אלו יסייעו בשיפור סירקולציית הדם ובהעלאת האנרגיה, שיגרמו לשיפורים במצב הרוח העדין.